Wszyscy słyszeliśmy o solance i peklowaniu. To najlepszy sposób na nadanie smaku i sprawienie, że mięsa i drób będą delikatne i soczyste. Ale jaka jest między nimi różnica i kiedy wybierasz jeden nad drugim?
Obie metody są tradycyjnymi metodami konserwowania żywności i mają tę zaletę, że dają możliwość nadania smaku, a czasem nawet pomagają zmiękczyć produkt.
Różnice między utwardzaniem a solanką
Peklowanie to metoda przygotowywania mięs lub ryb do konserwowania poprzez solenie. Kiedy większość ludzi mówi o peklowaniu żywności, ma na myśli „peklowanie na sucho”, w przeciwieństwie do „peklowania na mokro”, czyli w rzeczywistości solanki.
Na potrzeby tego bloga, mówiąc „leczenie”, mam na myśli utwardzanie na sucho. Peklowanie nadaje żywności niepowtarzalny „peklowany” smak. Co więcej, może być środkiem do nadawania żywności innych aromatów, takich jak zioła i przyprawy.
Aby zachować, wybierz utwardzanie na sucho
Jednak głównym zastosowaniem peklowania jest konserwowanie żywności. Pakowanie mięsa lub ryb w suszenie na sucho powoduje usunięcie całej wody z miąższu, aby uniknąć zepsucia spowodowanego rozwojem bakterii. Zasadą jest, że bez wody żadna bakteria nie może przetrwać.
W najprostszej formie lekarstwem jest po prostu sól, ale najczęściej dodaje się trochę cukru i/lub ziół, aby uzyskać bardziej złożone smaki.
Istnieje kilka przepisów, np. gravlax, w których ryby lub mięso pakuje się w suszoną sól, a następnie natychmiast spożywa. Jednak większość nowoczesnych zastosowań obejmuje również dodatkowe etapy fermentacji i/lub wędzenia na gorąco lub na zimno po peklowaniu. Taki proces stosuje się do łososia wędzonego na zimno, pepperoni czy salami.
Oto kilka świetnych przepisów dla palaczy, w których wykorzystuje się staroświecką metodę suszenia na sucho — wyszukaj je za pomocą naszej wyszukiwarki:
- Wędzony pstrąg i pasta z wędzonego pstrąga
- Wędzone i Wędzone Kotlety Wieprzowe Tasso
- Łosoś wędzony na zimno
Aby nadać smak i zmiękczyć, wybierz solankę
Solanka to ciecz nasycona solą. Technicznie rzecz biorąc, solanka jest „leczeniem na mokro”. Solanie jest częściej stosowane do nadawania smaku i zmiękczania, a rzadziej do konserwacji.
Chociaż ma zdolność konserwowania żywności w połączeniu z innymi technikami konserwowania, takimi jak wędzenie, jest rzadziej stosowany niż peklowanie na sucho. Czasami uważa się, że jest mniej skuteczny, ponieważ opiera się całkowicie na innej metodzie konserwacji.
Marynowanie często porównywane jest do marynowania. Jest to dość dokładne porównanie, z tą różnicą, że solanki wykorzystują sól do napędzania wymiany płynów w tkance mięsnej i do niej, podczas gdy marynaty wykorzystują kwas do rozkładania tkanki mięsnej.
Najprostsza solanka to po prostu sól i woda, jednak dodatek takich składników jak świeże zioła, rozgnieciony czosnek, brązowy cukier, gorczyca, limonka czy nawet piwo może wynieść Twój posiłek na wyższy poziom.
Istnieje wiele różnych sposobów dodawania solanki, aby ulepszyć codzienne przepisy, takie jak kurczak i indyk. Oto kilka doskonałych przepisów dla wędzarzy, które po wcześniejszym zasoleniu okazują się niezwykle smaczne. Wyszukaj je za pomocą narzędzia w prawym górnym rogu.
- Montrealskie Wędzone Mięso
- Kanadyjski bekon tylny
- Wędzony Pstrąg W Mokrej Solance
- Kurczak Marynowany Piwem
- Szynka z kaczki wędzona na gorąco
- Wędzony dorsz Ling